Oturum Aç

Sosyal Medyada Paylaş:

Şirketimizde tüm çalışanların aynı hedefe koşmalarını sağlamak için çok boyutlu hedef bazlı bir performans yönetimi sistemi uygulanır.

Bu sistemde şirketin hedefleri doğrultusunda tepeden aşağıdaya yayılan bir hedef yayılım sistemi esastır ve tüm çalışanlar bu yayılıma göre yöneticileri ile karşılıklı görüşmeler yaparak KoçSistem’in iş hedeflerine uygun kişisel hedeflerini belirler ve yıllık iş planlarını hazırlarlar. Değerlendirme dönemlerinde, çalışanlar yöneticileri ile yüzyüze performans görüşmelerini yaparlar. Bu görüşmede; çalışanın hedef gerçekleştirme durumu, yetkinlik değerlendirme sonuçları, gelişim planı ve ihtiyaçları görüşülür.

Hedef Yayılım Sistemimiz; KoçSistem'de tüm çalışanların aynı hedefe koşmalarını sağlamak için çok boyutlu hedef bazlı bir performans yönetimi sistemi uygulanır. Çalışanların hedefleri şirket hedefleri doğrultusunda belirlenir. Tüm çalışanlar ve yöneticileri karşılıklı yapılan görüşmeler sonucunda açıklanmış olan KoçSistem iş hedeflerine uygun olarak kişisel hedefleri belirler ve yıllık iş planlarını hazırlarlar.