Blog

Madalyonun Diğer Yüzü

Madalyonun Diğer Yüzü

Yenilikçi bakış açısı ile teknoloji trendlerine yön veren Futurist Thomas Frey, Blockchain teknolojisini diğer tüm endüstrilerin üst katmanını oluşturan sanal bir endüstri olarak tanımlıyor.

Satoshi Nakamoto 'nun 2008 yılında yazdığı makale ile ortaya attığı ve kayıt zinciri adı ile Türkçeleştirdiğimiz Blockchain’in kripto paraları aşan bir boyuta sahip olduğunu bitcoin, etherium Lite, IOTA ve benzeri alt coin’lerin hızla değer kazanıp, ardından düşüş trendine girmesi ile yeni yeni fark etmeye başlıyoruz. Bir yandan da bu keşfi daha önce yapan kurumların, şirketlerin epey mesafe kat ettiğini çok iyi biliyoruz. Örneğin Estonya hükümeti tüm vatandaşlarının sağlık bilgilerini Blockchain sistemi üzerinde depolayarak, geriye yönelik olarak değiştirilemeyen bir sağlık kaydı veri havuzu oluşturdu. Bu sayede sağlık sigorta poliçeleri genel kabuller ile değil kişiye özel en doğru fiyatlama ile yapılabiliyor. Diğer bir kamusal örneği ise Dubai’de gözlemliyoruz. Tapu kayıtlarının Blockchain üzerine kaydedilmesi ile bir ev üzerinde yapılan mimari değişiklikler değiştirilemeyecek şekilde kaydediliyor ve o evde gerçekleştirilen tadilat geçmişine şeffaf bir şekilde ulaşılabiliyor.

Kamusal alandaki örnekler her ne kadar reklam kokan uygulamalar olsa da kâr amacı güden şirketler doğal olarak kayıt zinciri teknolojisinin beraberinde getirdiği somut iş faydasına odaklanıyor. Bu bağlamda ilginç örneklerden biri çevrim içi müzik platformu Spotify’ın telif haklarını doğru ölçebilmek ve eser sahiplerine doğru ödemeyi yapabilmek için Blockchain start-up'ı Mediachain Labs firmasını satın alması olabilir. Fakat yine de Blockchain’in en önemli kullanım senaryolarını çok partili yapıdan oluşan ve nispeten uzun mutabakat süreçleri içeren tedarik yönetimi süreçlerinde gözlemliyoruz. KoçSistem olarak biz de Hyperledger, Etherium gibi çeşitli platformlarda projeler geliştirebilecek yetkin bir ekip oluşturduk ve odağımızı başta tedarik zinciri olmak üzere Blockchain teknolojisi üzerinde kurgulanabilecek diğer iş çözümleri üzerine yoğunlaştırdık, bu yönde konsept geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Bunun dışında tüm paydaşların bir arada olduğu projeleri ve oluşumları da önemsiyoruz ve aktif katılım gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda Blockchain Türkiye Platformu’na da Platin Üye statüsünde dâhil olduk.

İlk makalenin yayınlanmasının üzerinden 10 yıl geride kalırken artık kurumların, şirketlerin Blockchain teknolojisinin kaldıraç etkisini kullanarak sağlayacağı iş faydaları üzerine odaklanma zamanı ve doğru iş ortağı ile doğru iş modelini kurgulayan kurumlar bayrağı çok yukarılara taşıyacak.  

Sönmez Hazar
KoçSistem Segment Pazarlama Birim Yöneticisi

Oluşturma Tarihi: 19.02.2019

Diğer Yazılar
Pixage ile Dönüşen Müşteri Deneyimi
Pixage ile Dönüşen Müşteri Deneyimi
Yeni normalle birlikte mobil ödeme tercihten ihtiyaca dönüşüyor...
Yeni normalle birlikte mobil ödeme tercihten ihtiyaca dönüşüyor...
Pixage ile “Yeni Normal”e Hazırlık
Pixage ile “Yeni Normal”e Hazırlık