Sektörler

Otomotiv

Otomotiv

Otomotiv sektöründe, sadece orijinal ürün üreticilerinde yan sanayi firmalarından, distribütörlere ve son tüketiciye kadar tüm süreçlerde dijital dönüşümü sağlamak için anahtar teknolojiler yer alıyor. IoT (Nesnelerin İnterneti) ve analitik sistemler daha ön plana çıkarken, otomotiv firmaları artık sensörlerden topladıkları verilerle analitik katmanda neler yapabileceklerine odaklanmak istiyorlar.

DETAYLAR
Telekom

Telekom

Telekom sektörü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunun (BTK) yayınladığı verilere göre yıllık 45 milyar TL pazar büyüklüğü ile Türkiye bilişim endüstrisinin en dinamik sektörü konumundadır. Dünyada en hızlı gelişen, Ar-Ge ve inovasyona en çok yatırımın yapıldığı sektörlerden biri olan Telekomünikasyon sektörü, Türkiye ekonomisi için de kaldıraç olarak kabul edilmektedir. 

DETAYLAR
Finans

Finans

2018 yılında Finans sektörünün aktif büyüklüğü bir önceki yıla göre yaklaşık %19'luk bir artışla 3.860 milyar TL'yi aştı. Aynı dönemde kredi hacmi 2.390 milyar TL'ye genişleyen sektör, 2018 yılını 53,8 milyar TL net kar ile kapattı. 11.500'e yakın şube ve 206.000'den fazla çalışanı ile dijital dönüşümün en yakın takip edilip uygulandığı sektörlerin başında gelen finans sektöründe, Leasing, Factoring, tüketici finansmanı ve varlık yönetimi gibi diğer finansal kuruluşlar da önemli bir büyüme potansiyeli sergilemektedirler.

DETAYLAR
Dayanıklı Tüketim

Dayanıklı Tüketim

Dayanıklı tüketim sektörü günümüzde gelişmiş teknolojisi, inovatif yapısı, sağladığı ihracat geliri ve yarattığı istihdam ile Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer almakta. Türkiye ise beyaz eşya sektöründeki yıllık 30 milyon adetlik üretimi ile Çin'den sonra dünyanın en büyük üretici ülkesi konumundadır. Sektör, sağladığı 60.000 istihdam ve yıllık 30 milyar TL ciro ile ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır.

DETAYLAR
Turizm

Turizm

Günümüzde dijital dönüşümden diğer sektörler gibi turizm sektörü de etkilenmektedir. Buna paralel olarak sektördeki oyuncuların özellikle dijital pazarlama ve omni-channel uygulamalarıyla müşterilerine hizmet vermesi gerekmekte. KoçSistem yazılım ve uygulama yönetimi ekipleriyle bu alanda birçok müşterimize değer katmakta.

DETAYLAR
Eğitim

Eğitim

MEB'in 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programında Yönetişim süreçlerinin iyileştirilmesi ve öğretmen niteliklerinin artırılmasını amaçlandığını açıklaması ve Özel eğitim kurumlarının, 5. Bölge kapsamındaki yatırım teşviklerden yararlanabilmeleri nedeniyle 2018 yılında eğitim sektöründe büyüme beklenmektedir.

DETAYLAR
Sigorta

Sigorta

Türkiye'de sigorta sektörü, son 5 yıllık primler göz önüne bulundurulduğunda yıllık ortalama %18'lik büyüme ile 2017 yılında 46,5 Milyar TL toplam prim üretimine ulaşmıştır. Genç ve aktif çalışan nüfus sayısının artışı ve son dönemde sigorta bilincinin artmasına paralel olarak önümüzdeki 5 yılda sigorta sektörünün çift haneli büyüyeceği öngörülüyor.

DETAYLAR
Sağlık

Sağlık

Günümüz teknolojinin etkisi ile sağlık sektöründe daha gelişmiş risk izleme teknikleri ve kişiye özel sağlık hizmeti ön plana çıkmaktadır. Büyük veri ve yapay zeka entegrasyonu sayesinde ise hastalıkların erken teşhis edilerek sağlık giderlerinin azalması hedefleniyor. Türkiye gündeminde olan Şehir Hastaneleri'nin öncülüğünde kamu ve özel hastanelerin dijital dönüşümü gün geçtikçe hızlanarak ilerliyor.

DETAYLAR
Kamu

Kamu

Türkiye 2023 vizyonu doğrultusunda ekonomik hamlelerini gerçekleştirirken, Kamu kurumlarındaki Bilgi ve İletişim Teknolojileri yatırımları da paralel olarak büyüme göstermektedir. 2010 yılından itibaren eğitim alanı başta olmak üzere hızla artış gösteren kamu bilişim teknolojileri yatırımları 2017 yılında 4.4 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

DETAYLAR
Perakende

Perakende

Günümüzde dijital dönüşüm aslında teknolojideki dönüşümden çok, iş yapma şeklinin dönüşümüdür. Perakende belki de bu dönüşümü en yakından ve hızlı şekilde hisseden sektörlerin başında gelmekte. Müşterilerin istediği zamanda, yer ve şekilde hizmet alma taleplerini standart olarak belirledikleri bu yeni dünya, Perakende şirketleri için iş yapış şekillerini değiştirerek yeni fırsatlar yakalamak için eşsiz bir imkan sağlamaktadır.

DETAYLAR
Enerji

Enerji

Günümüzde enerji sektöründe ülkemizde ve dünyada dijitalleşme etkisiyle güçlü bir değişim yaşanıyor. Ülkemizde başta elektrik, petrol ve gaz olmak üzere enerji sektörüne yapılan yatırımlar artarken buna paralel olarak şirketlerin dijital dönüşüme olan gereksinimleri de artıyor.

DETAYLAR